Mühendislik Mimarlık Fakültesi

mmf.nisantasi.edu.tr

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendisliği bölümü, bilgisayar sistemleri üzerinde teorik çalışarak bu sistemleri geliştiren ve bunlarla ilgili teknoloji üreten bir daldır. Bilgisayar kullanımının bu denli yaygınlaşması, bu alanda kaliteli emek gücüne duyulan ihtiyacı artırmıştır. Teknolojinin her alanında etkin kullanımı için gerekli olan bilimsel alt yapıya sahip sektörel gelişime katkı verebilecek düzeyde teorik ve pratik bilgilerle donatılmış, problem çözme, araştırma yapma ve iletişim yetenekleri gelişmiş, takım çalışmasına yatkın uzman mühendisler yetiştirmek üzere oluşturulmuştur. Türkiye’de ve dünyada en geniş çalışma alanı olan Bilgisayar Mühendisliği bugünün ve geleceğin mesleğidir.
Bilgisayar Mühendisliği inovasyon ve modern teknolojinin arkasındaki etkin kuvvetlerden biridir. Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri, ArGe, Robotik, Sağlık, Haberleşme, Yönetim, Servis, Savunma vs. birçok alanda uygulamaya sahiptir. Bilgisayar Mühendisliği mezunları Sistem Analisti, Veritabanı Yönetimi, Bilgisayar Programcısı, Yazılım Geliştiricisi, Web Tasarımcısı, Ağ Mimarı, Ağ Güvenliği Uzmanı gibi alanlarda çalışabilecek şekilde yetkinleşebilmektedirler.
Bilgisayar mühendisliği bölümünde okutulan dersler, bilgisayar donanım yapısı, programlama dilleri, veri yapıları ve algoritmalar, sayısal çözümleme, veri tabanı sistemleri, mantıksal tasarım, mikro işleyiciler, veri iletişim, sistem çözümleme, yönetim bilişim sistemleri gibi meslek derslerinden ve matematik, istatistik, fizik, elektrik, elektronik, ekonomi, işletme yönetimi gibi temel destek derslerinden oluşur. Meslek dersleri laboratuar uygulamaları ile desteklenir. Öğrenciler kuramsal ve uygulamalı dersler yanında, gerek üniversite bilgisayar merkezlerinde, gerekse üniversite dışında bilgisayar merkezi olan kuruluşlarda yaz stajları yaparlar.
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 8 yarıyıllık ders programı ve Bologna bilgi paketi için TIKLAYINIZ.
Bilgisayar Mühendisliği Terminolojisi Sözlüğü için lütfen TIKLAYINIZ.
Ders Programı Vize Programı Final Programı Akademik Kadro
DUYURULAR
SON HABERLER
YAKLAŞAN ETKİNLİK