90 (212) 210 10 10

Endüstri Mühendisliği(Türkçe)

Bölüm Hakkında

Endüstri Mühendisliği, ürün ve hizmet sektöründeki kısıtlı kaynakların (makina, iş gücü, hammadde, bilgi, enerji, çevre ve para gibi) bütüncül bir açısıyla planlanması, yönetilmesi ve geliştirilmesi için; sistem, model ve yöntem geliştiren, dolayısıyla üretkenliği arttıran – rekabeti geliştiren bir mühendislik dalıdır. Endüstri Mühendisliği lisans programı 4 yıl öğretim süreli olup ders geçme sistemine dayalı 8 yarıyılda tamamlanır. Programdaki dersler ve içerikleri teknolojik gelişmeler göz önüne alınarak sürekli güncellenmektedir.

 

Çalışma Alanları

Endüstri mühendisleri kamu ve özel sektörde imalat ve/veya hizmet üretiminin söz konusu olduğu her alanda iş bulabilirler. Düşük maliyetle çalışma isteği, yüksek kar elde etme isteği, müşteri tatmini sağlama gerekliliği, etkili süreç yönetimi yapılması, sürdürülebilirlik, yüksek kalite isteği, etkili ve çevik yönetim vb. çalışma prensibinde olan her iş yerinde Endüstri Mühendislerine ihtiyaç duyulmakta olup, bu talep gün geçtikçe artmaktadır. Kamu ve özel sektördeki firmalarda birçok görev için endüstri mühendisleri istihdam edilmektedir.

 

Dersler Hakkında

Endüstri mühendisliği programının ilk yılında, matematik, fizik, kimya gibi temel bilim eğitimleri dersleri okutulmaktadır. Daha sonraki yıllarda, üretim yöntemleri ve yönetimi, yöneylem araştırması, istatistik, kalite, ergonomi, yönetim, bilgisayar destekli tasarım, proje yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi temel endüstri mühendisliği dersleri ile çeşitli bölümlere özgü ilgi alanına uygun dersler verilmektedir. 8. son yarıyılda ise, İş Başında Mesleki Uygulama (İMU) dersini 14 hafta (70 iş günü) piyasada çalışarak bölümden mezun olunmaktadır.

 

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi

Program Müfredatı ve Bilgi Paketi içerikleri için tıklayınız.

 

ÇAP Yapılabilecek Anadal Programları

Endüstri Mühendisliği anadal programından Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK
  • MAKİNE MÜH.

Endüstri Mühendisliği anadal programından Meslek Yüksekokulu Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

  • LOJİSTİK
  • İŞLETME YÖNETİMİ

Endüstri Mühendisliği(Türkçe) BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

Endüstri Mühendisliği(Türkçe) BÖLÜMÜNDE DERS VEREN DİĞER ÖĞRETİM ELEMANLARI

Apply Nişantaşı